"gładko" weszliśmy w Nowy Rok


Nie wiem jak przedstawia się sytuacja w pozostałych miejscowościach ale Orzech wyjątkowo "gładko" wszedł w ten Nowy Rok. O bezpiecznym przemieszczaniu się gminnymi drogami nie ma tutaj mowy, bo są one po prostu pokryte lodem. Najwyraźniej właściciele firmy Bio-Ekos, z którymi Pan Kazimierz Flakus podpisywał umowę na zimowe utrzymanie dróg gminnych, mają nas-delikatnie rzecz ujmując-w nosie...Michał

Nowy sezon, nowe wyzwania!

Myślę, że można odkopać (nomen omen) wątek, bo mamy okazję do inauguracji akcji zima. ;)

Zamówienie zostało udzielone nowemu podmiotowi, ale związanemu z poprzednim choćby adresem siedziby. Początki bywają trudne, ale cenzurkę po dzisiejszym niech każdy wystawi sam. :)

Jadzia

Jadzia zamiata na Patkę!!!???
zwierzaki z mini zoo także dobrze zamiata.
Brawo Jadzia Brawo Cil.

pada równo

raz na drogę raz na grządkę
raz na chodnik raz na błotnik
raz na Siwka raz na Cylka
który kolega wójta odśnież?
chyba z Nakła
pozdr... bardzo
500+

Pół normalni

Postępowanie przetargowe zostało przeprowadzone. Wystartowała tylko jedna firma, patrząc na durne komentarze fachowców od wszystkiego i boję się czy w przyszłości w ogóle kto kolwiek wystartuje.

Michał

Pół żartem, pół serio ;)

Dzisiaj rano u nas: https://www.youtube.com/watch?v=M60KtgS3kH8

Chociaż w sumie to nie jest tak do końca śmieszne, bo podobną formę sprzeciwu stosuje chyba wykonawca usługi zimowego utrzymania dróg gminnych w bieżącym sezonie. Niestety niewiadomą pozostaje treść umowy między gminą a nim (a w niej np. czas od wydania dyspozycji do wyjazdu), a tym bardziej - tryb wydawania tychże dyspozycji, jednak 12 godzin od ustąpienia opadów to czas raczej wystarczający, by doprowadzić drogi do stanu pozwalającego na dostrzeżenie koloru nawierzchni. Np. w Gliwicach na drogach gminnych i powiatowych już o 7 rano śniegu w obrębie pasów ruchu praktycznie nie było.

Może właściciele nieruchomości położonych przy chodnikach, zobligowani do ich odśnieżania, powinni zastosować pewną formę obywatelskiego nieposłuszeństwa, czyli po prostu zaniechać tego? Skoro jakość usług wykonawcy utrzymania dróg (jakkolwiek jest to rzecz względna) stoi na tak "wspaniałym" poziomie...

Przy okazji chciałbym poinformować, że rozpuściłem wici i UG mógł zawrzeć umowę z wykonawcą w taki sposób. PZP zezwala na udzielenie zamówienia z wolnej ręki, jeżeli nie przekracza założonego w ustawie progu (tj. 30 tys. euro), co rzekomo ma miejsce w tym przypadku, pod warunkiem prawidłowego oszacowania wartości zamówienia na podstawie m.in. kosztorysów ofertowych od potencjalnych wykonawców. Nie znamy niestety ceny, którą przyjdzie nam za to odśnieżanie zapłacić, bo jak widać urzędnicy są zbyt zapracowani, by zamieścić informację o udzieleniu zamówienia w BIP... No i znowu nasuwa się pytanie: dlaczego nie rozpisano przetargu odpowiednio wcześnie, na tak długi okres, by potencjalnemu wykonawcy opłaciło się przygotowanie zaplecza w sposób, który pozwoliłby mu na efektywne, a przy tym zyskowne prowadzenie usługi? Czekam na zebranie wiejskie, obiecuję zadać to pytanie przedstawicielom władzy gminy publicznie.

..

Szanowny panie Michale myślę że powinien pan najpierw się trochę postarać poszukać a później oczerniać pracowników gminy i wykonawcę akcji zima na stronie urzędu gminy można przeczytać kto za ile w jakim czasie i jakie są kary i kto decyduje o wyjeździe pługopiaskarek . Z tego co wiem to w sezonie 2016-2017 30tys.euro skończyło się pod koniec stycznia i był ogłoszony nowy przetarg na dokończenie sezonu dlatego udzielenie zamówienia z wolnej ręki (jak pan pisze) nie wchodzi w grę jestem mieszkańcem tej gminy i wiele spraw mnie denerwuje a z doświadczenia które nabyłem pare lat temu bo też pracowałem w firmie która odśnieżała ościenne miejscowości naszej gminy i tam wyglądało to tak że dyspozytor widząc jaka jest pogoda nie czekał aż przestanie padać tylko wysyłał sprzęt i sypanie było tylko solą a nie mieszanką piasku i soli dlatego to wygląda lepiej no i muszę poruszyć temat który mnie zawsze denerwował przy odśnieżaniu ludzie jesteście tacy mądrzy i pyskaci myślicie że wraz z płatkami śniegu spadają pługopiaskarki i na każdą ulicę przypada jedna pługopiaskarka dlatego parkujcie swoje samochody na ulicach w taki sposób aby pługopiaskarka nie mogła przejechać na pewno szybciej zostanie odśnieżona wasza ulica zajeżdajcie im drogę gdy chcą cofnąć tyłem do wąskiej uliczki i nie ustępujcie przejazdu bo kierowcom pługopiaskarek się nie spieszy no i w tajemnicy powiem kierowcy pługów chyba specjalnie maja skierowane pługi w prawo żeby wsypać wam śnieg na posesje,podjazdy,chodniki
no i skoro w Gliwicach jest tak pięknie to może czas na przeprowadzkę pozdrawiam

Michał

ul. Sławomira Mrożka w Świerklańcu - to nie droga publiczna?

Doprawdy zabawna to gmina, gdzie nazwy nadaje się traktom w istocie nie będącymi drogami publicznymi. Bo jak inaczej może być w przypadku tych, które nie dostępują zaszczytu piaskarki spod znaku firmy PePe, której właściciel tak skwapliwie pozyskał umowę na zimowe utrzymanie naszych dróg?

Fakt, że jazda na rowerze w takie dni jak dzisiejszy nie należy ani do najprzyjemniejszych, ani do najbezpieczniejszych. Jednak jakoś tak się wybrałem na zolyty na Kolynijo i o ile po dziurach na tzw. Michaliku jechało się nader dobrze, bo wszystko tam zamarzło i nie trzeba było brodzić w błocie, to na "ulicy" wspomnianej w tytule wpierw było jako-tako, a potem z parosekundowym wyprzedzeniem przewidziałem niechybny upadek. Szklanka była taka, że to, co się działo na wszystkich ulicach pamiętnego dnia końcem listopada, to było nic. Jeździ tam coraz więcej aut, bo ludzie lubują się w budowaniu domów na takim zadupiu, a przecież nie da się tam właściwie poruszać. Moja prawa ręka cierpi - bark strzaskany, dłoń obdarta. Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałem się, co powinno stać się pretekstem do telefonu do koordynatora zimowego utrzymania dróg, to już wiem. Nie wiem czy jutro będzie działał, ale jak tak, to na pewno zadzwonię i w sposób odpowiednio prosty i dosadny powiem co o tym uważam.

Monika

na Mrożka to droga zapomniana

Miałam wątpliwą przyjemność jechać tamtędy samochodem gdzieś w połowie grudnia, na zakręcie prowadzącym w dół ulicy Górnej było takie lodowisko że tylko dzięki poboczu uchwyciłam przyczepność. Do tego dochodzi brak lampy drogowej(marzenia, wiem) i wielkie skupisko ziemi które dodatkowo zaciemnia cały ten obszar.

Współczuje mieszkańcom Na Wzgórzu, naprawdę.

Michał

Kolejne gładkie wejście - tym razem prawie w grudzień :)

O wczorajszym kataklizmie ;) nikogo informować nie trzeba, bo każdy widział jak było. Prędkość 30 km/h to było już całkiem szybko, a 40 groziło wypadnięciem z każdego ostrzejszego zakrętu. Ale zdaje się, że firma Bio Ekos chce nam przypomnieć, jak to drzewiej bywało. Marznący deszcz ze śniegiem zaczął padać koło siedemnastej. Tymczasem gdy wracałem z Nowego Chechła do Nakła o północy, drogi wyglądały tak samo jak wcześniej. Napotkałem przed 21 pługopiaskarkę sztuk jeden (w Świerklańcu), a Nowe Chechło pomimo iż siedziba firmy odpowiedzialnej za odśnieżanie mieści się właśnie tam, wydawało się nietknięte. Nie żebym obwiniał za wszystko tę firmę, bo tak było wszędzie (aczkolwiek ul. Tarnogórska w Świerklańcu i Główna w Nakle po pewnym czasie była doskonale przejezdna, a zatem dało się coś zrobić), ale siedem godzin to chyba wystarczający czas, żeby posolić i posypać piachem wszystkie gminne ulice (mimo całej mojej antypatii do soli na drogach, wywołanej przez niedawny stan progów w moim samochodzie).

re

Wstyd nie kompromituj się chłopie i nie przymilaj się władzy chyba żę liczysz na nagrodę Wójta dziwię się że bio-ekos nie poda Cię o zniesławienie...i te ciągle plucie....młody a głupi.

Panie Michale

Od człowieka wydaje mi się z wpisów inteligentnego wymaga się więcej i odrobinę dobrej woli proszę sprawdzić kto odśnieżą Pana gminne jak Pan chce wiedzieć odbyło się to bez przetargu i odśnieża na kto.....Mieszkaniec Pana Gminny Pan Piątek nadzoruje pan Szulc i pani Zmuda wszystko w rodzinie tak miało być....standard zachowany kasa też..
ps Firma Bio-ekos tak nie chciana odśnieża Tychy i proszę sprawdzić jak wyglądało wczoraj te miasto....podpowiem bez uwag wystarczy przejeżeć dziennik zachodni są wyszczególnione miasta gdzie bylo żle itd .

Michał

Przepraszam, byłem pewien, że nie było zmian

Jak tak, to sprawa jest trochę "śmierdząca" i myślę, że warto byłoby poświęcić temu parę postów. Umowa nie skończyła się przecież niespodziewanie...

Przepraszam wobec tego za błędne zaadresowanie swojego wyrazu dezaprobaty. :)

Monika

W takim razie kto?

Skoro powyżej już tak P. Michał został zjechany z góry na dół, to prosze o podanie firmy lub osób które odpowiadają za odnieżanie u nas w Gminie.
Bo jak P. Michał słusznie zauważył -w BIP nie ma informacji o żadnym przetargu a to własnie BIP jest (lub powinnien być) pierwszym źródłem informacji.
Wiec proszę o informację z innych żródeł.

edit:
znalazłam:
http://www.swierklaniec.pl/141-akcja-zima

re

Pani Moniko
Słusznie Pani zauważyła że na bip nie ma ale nie tylko tego niech radni a przynajmniej Ci z opozycji zobaczą jak wyglądają tzw konkursy ofert dotyczy min zimy,drog gruntowych innych proszę radnych zadać sobie trud i poszukać a przez 2 lata rządów Wójta Cyla i przewodniczącego Siwego suma dochodzi do 0,5 mln zloty w ten sposób wydane.Jako pracownik urzędu widzę cały proceder i z obaw o to żęby mi nie zarzucono milczenie pisze . Robi się badanie rynku rozsyła się i tu klu...nie otwiera się jawnie przy wszystkich jak robią wszędzie bo nie trzeba (tylko się daje tzw cynk i poprawi się na niższą i zostaje w rodzinie....)W wszystkich urzędach są regulaminy wewnętrzne i nawet wydatek pow 3 tys złoty jest jawny ale nie tu bo tu jest nepotyzm może ktoś sprawdzi czemu nie ma reguł postępowania.W razie pytań proszę ....ale to już sprawa radnych bo nie wierzę żę nie czytają

Michał

Dziękuję

No to już wszystko wiadomo :) Chyba jednak słusznie umknął mi brak postępowania.

Co do Szulców. Jak pamiętam sprzed paru lat, utrzymanie dróg przez nich stało na niedoścignionym później poziomie. Także abstrahując od rzekomego nepotyzmu, profesjonalizm w świadczeniu usług przewyższał zarówno firmę powiązaną z radnym Ledwoniem, jak i dotychczasowe dokonania pana Piątka.

SYNEK!!!

Patrz jak piszesz. "Firma powiązana z radnym Ledwoniem " to już pomówienie. Każdy pracownik gminy i jej jednostki jest powiązany z Cylem? nepotyzm, korupcja czy normalność? dokonania tego Pana? a jakie? Szacun dla Szulca za poprzednie zimy do 2014.

Michał

Odp.

Pomówienie? Fakt zatrudnienia pana Ledwonia w tej firmie w czasie, kiedy dostała zlecenie zimowego utrzymania dróg gminnych jest niezaprzeczalny. Niczego nie przesądziłem, po prostu go stwierdziłem. Czy to stawia podejrzenie nepotyzmu? Stawia. Każda taka sytuacja stawia. Ale to już nie jest nasz problem. Problemem jest udzielenie obecnej firmie zamówienia z wolnej ręki. Nie do końca orientuję się jak to wygląda w świetle Prawa Zamówień Publicznych (tu bym prosił kogoś biegłego w tych sprawach o komentarz), ale transparentna procedura przetargowa zawsze jest zabezpieczeniem publicznego interesu (=naszych pieniędzy), nawet, jeżeli PZP jej nie wymaga z racji niskiej wartości zamówienia.

Dokonania? Ano takie, które można było obserwować przez kolejne dwa dni po tym "kataklizmie". Przy Szulcach, którzy wyjeżdżali na lekko przyprószone ulice, to jest nic.

re

ale też trzeba powiedzieć jakie były pieniądze były płacone panu Szuclowi bo według mnie płacona straszne pieniądze a mianowicie prawie 3-4 razy więcej wydawano....na odśnieżanie

Szulc zawsze startował w przetargach

Firma P. Szulca zawsze startowała w przetargach a przetargi wygrywała, bo nie było tańszego wykonawcy. Jeśli jakaś firma wygrała z nim przetarg ( tak było chyba za wójta P. Flakusa), to dlatego że deklarowała mniejsze wynagrodzenie. Obecne władze gminy zapominają, że oprócz ustawy o zamówieniach publicznych jest jeszcze ustawa o finansach publicznych, która nakazuje szczególną staranność w gospodarowaniu pieniędzmi publicznymi. Ciekawe jest, jak Wójt wykaże tą staranność, skoro nie zrobił publicznego i otwartego postępowania o prowadzenie akcji zimowej. A może ktoś z radnych o to zwyczajnie zapyta ?

Oczekiwanie?

Czytając te wszystkie komentarze zastanawia mnie jedno. Wszyscy oczekują ze śnieg zniknie z naszych gminnych dróg po pół godz. W poniedziałek wracając z pracy z Gliwic jechałam 3 godz do Orzecha i nikt po drodze nie umiał sobie poradzić z tym stanem pogody ogromne i bogate Gliwice, Bytom, Piekary również. Dlatego jako już osoba starsza apeluje o trochę cierpliwości dajmy popracować drogowca, a później ich rozliczajmy.
Pozdrawiam

Tylko że miasta wymienione

Tylko że miasta wymienione przez Pana są o wiele większe niż nasza gmina, a korki nie były na drogach gminnych tylko na wojewódzkich/krajowych więc spokojnie mogli pracować. W Świerklańcu gdy snieg zaczął sypac o 16 to pierwszy pług na mojej ulicy przejechał po 7.30 we wtorek - wg mnie był to blamaż dla służb

He he

Uderz w stół a nożyce się odezwą...

Monika

TG Stacja miała reportaż...

..o stanie dróg w powiecie. Na koniec było zdanie: "Paraliżu nie chciało komentować kierownictwo Miejskiego Zarządu Dróg Powiatowych w TG".

Czym, wg mnie, przyznali się do porażki.

http://tgstacja.pl/video/informacje-express-paraliz-na-drogach

Pytanie, czy ktoś z Państwa pytał się na u nas na Gminie jak wygląda "harmonogram odśnieżania"? Które drogi w Gminie są odśnieżane lub posypywane w pierwszej kolejności?Ile mamy tych pługów, czy tam traktorów na całą gminę?
Jaki jest czas rekacji na zjawiska pogodowe?

Czas reakcji i reszta

Czas reakcji i reszta informacji jest zapisana w umowie między gminną a przedsiębiorstwem. Kiedyś to czytałem ale nie umiem znaleźć ponownie - mógłby ktoś opublikować to tutaj ?

Monika

http://www.swierklaniec.i-gmi

http://www.swierklaniec.i-gmina.pl/bip/index.xml?menuId=32121&recId=4922...

załacznik: SIWZ_zimowe_utrzymanie.doc

6. Zasady odpłużania i posypywania na drogach gminnych publicznych, wewnętrznych, chodnikach i parkingach.

6.1. Na 1m2 powierzchni jezdni i chodników podlegających zimowemu utrzymaniu przypada :
soli 25-30g i piasku 100g,

6.2. Prace przy zimowym utrzymaniu prowadzone będą systemem interwencyjnym, po stwierdzeniu wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych i wydaniu stosownych dyspozycji przez upoważnionego przedstawiciela Zamawiającego.

6.3. Podjęcie akcji zimowej następuje w ciągu 60 min. od telefonicznego powiadomienia przez upoważnionego przedstawiciela Zamawiającego.

6.4. Akcją zimową objęte zostaną wyłącznie drogi, parkingi i chodniki wskazane przez Zamawiającego.

6.5. Wykonawca zobowiązany jest codziennego sporządzania raportów z prowadzonej akcji zimowej i potwierdzenia ich przez Zamawiającego następnego dnia po dniu, w którym była prowadzona akcja. Dokument „ Raport „ Wykonawca otrzyma od Zleceniodawcy.

6.6. W pierwszej kolejności zimowego utrzymania będą drogi gminne publiczne stanowiące główne układy komunikacyjne o nawierzchni utwardzonej (betonowa, asfaltobetonowa), w następnej kolejności pozostałe drogi publiczne gminne i drogi wewnętrzne.

re

Błagam Pani Moniko
Czytaj z zrozumieniem to jest na lata 2014-2016 już zakończony przetarg.

Monika

Bałagam Anoniniem czytaj ze

Bałagam Anoniniem czytaj ze zrozumieniem: w tym roku przetargu nie było. Była o tym mowa kilka postów wyżej.
Powyższy post był poglądowy.

re

Straszne do południa warunki na drogach nie można było w Chechle wyjechać na ulice...Pierwszy ciągnik z napisem akcja zima ( i coś w rodzaju napisu pepe)pojawił się o godzinie 11 30 i sypał-piaskiem i za co miał płacone możę za sól.ULica Leśna od lasu w ogóle nie posypana do wieczora. Proszę naszych radnych o sprawdzenia czy są naliczane kary jak działa spółdzielnia Zmuda Szulc ....ile pieniędzy już wydali na Pana Piątka który udaje że odśnieża może ogólno dostępny link do GPS skoro nie było przetargu to kontrola obywatelska wydawania pieniędzy....była by słuszna .Panie Wójcie czy zrobi Pan z tym porządek czy prokuratura musi wkroczyć

może ktoś z Gminy poczyta

Nie wiem ile godzin upłynęło od ostatnich opadów ale w Nowym Chechle ulica Skowronków jest cała w lodzie. Nawet jeżeli jest w "15" kategorii odśnieżania powinno już się po niej jeździć bez problemów. Nadmieniam, że sąsiednie ulice Leśna i powstańców są czarne. Ciekawy jestem kto wypłaci odszkodowanie za połamane ręce nogi pieszych?

Umowa

Przeczytaj sobie na BIP umowę na odśnieżanie którą zawarł na dwa lata Wójt Flakus, z tego co wiem mieszkaniec Nowego Chechła! Nie znajdziesz w niej zapisu o konieczności posypywania dróg drugiej kategorii tylko odśnieżanie bez posypywania i to przy opadzie powyżej 10 cm (wszystko jest na stornie BIP)! Więc próżne twoje żale Anonimie, co najwyżej jak spotkasz na Nowym Chechle Pana byłego Wójta możesz mu "podziękować", że tak zadbał o interes mieszkańców, w tym i mieszkańców Nowego Chechła! I czego by nie mówił jak mu będziesz "dziękował" nie zmieni to powyższych faktów!

ślisko

Odpowie na to nowa pełnomocnik od spraw dróg i Pan W-ce Wójt

Michał

W kwestii narzekania

Wczoraj znowu dość intensywnie popadało, ale drogi zostały odśnieżone i posypane. Dało się? Dało! Już o drugiej w nocy wyglądały całkiem przyzwoicie, a teraz są zupełnie czarne. Jestem pewien, że to się stało w wyniku interwencji władz gminy, bo co nasze lamentowanie tutaj ma do tego - szkoda tylko, że dopiero teraz. Jak widać, do odśnieżania nie trzeba koniecznie Szulca, tylko egzekwowania zapisów umowy. Mam nadzieję, że tak zostanie już przy każdym ataku zimy w najbliższym czasie, a tych, którzy w moją stronę kierowali inwektywy i twierdzili, że nie da się lepiej, pozdrawiam.

Tylko te chodniki...

r.orzech

bez nażekania

tak wczoraj dość intensywnie padało i zrobiła się niezła ślizgawka, służby błyskawicznie zareagowały i ledwo minęła 21 w sobotę a pojawił się ciągnik z rolniczym rozsiewaczem nawozów i przejechał dwukrotnie ulicą Łąkową w Orzechu. Odśnieżać nie było sensu bo przez całą dobę samochody dość skutecznie ubiły śnieg. To tyle w temacie skuteczności egzekwowania zapisów umowy, służby gminne przy tak podpisanej umowie są bezradne jak dzieci we mgle.Zostało tylko błagać OPATRZNOŚĆ aby zimy nie było w czasie obowiązywania tej umowy czyli przez najbliższe dwa sezony.

????

Oj takkk. To zasługa KOMPETENCJI, a może nareszcie pozwolili firmie normalnie odśnieża?

Idiotyzm

Tak też to słyszałam, że nowy Wójt i urzędnicy zabraniają firmie odśnieżać, słyszałam nawet, że wręcz błagali żeby firma nie odśnieżała bo już nie mogli się w urzędzie doczekać na telefony od niezadowolonych mieszkańców. Co więcej jako mieszkańcy tej gminy bardzo się cieszą, że ich rodziny, bliscy i znajomi chodzą/jeżdżą po tych nieodśnieżonych i oblodzonych drogach!!!!!!!! Jaki trzeba być idiotą Anonimie żeby wypisywać takie bzdury ???? Pewnie tego nigdy się nie dowiemy !

Michał

Psy szczekają, a karawana jedzie dalej

Od mojej ostatniej wypowiedzi w sprawie odśnieżania dróg gminnych minęły ponad trzy tygodnie. I nie zmieniło się literalnie NIC. Z pobieżnej lektury SIWZ, której dokonałem, wynika, że gmina może już poczynić w tej sprawie pewne kroki.

Karnąłem się trzy godziny temu do Nowego Chechła i przyszło mi jechać cudeńkiem inżynierii drogowej - ul. Skowronków. Dziś mieliśmy dodatnią temperaturę, a wieczorem chwycił lekki mróz... w połączeniu z totalnie nieodśnieżoną, tylko rozjeżdżoną drogą nietrudno sobie wyobrazić efekt. Przyznaję, że jechałem trochę dziko, bo prawie 40 po tych dziurach i w takich warunkach, ale jak zredukowałem z trójki na dwójkę, żeby wyhamować i dość szybko puściłem sprzęgło, to ustawiło mnie równiutko w drugą stronę. Jeszcze auto z napędem na tył mam, bez żadnych ABSów, ESP i innych gadżetów. Była fajna zabawa, niby ja trochę za dziko kierowałem, bo miałem prędkość jak wtedy, kiedy ta "ulica" przypomina klepisko, ale gdyby była właściwie utrzymana, to by mnie najwyżej lekko zarzuciło.

oj drogi Panie Michale

Panie Michale....rozumiem ze przez cztery lata urzedowania bylego wojgta wszystkie drogi byly zawsze super odsniezone i itd. Jest to teoche smieszne co Pan pisze. Ja patrze wstecz i jak mam porownanie to jest teraz w normiej a na pewno bardziej ekonomicznie. PS proszę za szybko mie jezdzic po naszych drogach gminnych!!! A jak bedzie lato to Panu Michalowi bedzie przeszkadzalo ze trawa jest nie podlana? I to tez bedzie wina Wójta Cyla?

a to filozof

.... nie pytaj co masz dostać -ale co ty możesz dać....a ty P. Michale ciągle biadolisz. W nakle i świerklancu jest asfalt, czarny" a tobie sprawi przyjemność sypania piaskiem ale po oczach !! Gmina płaci mniej, drogi przejezdne a w sandałach się latem chodzi, piasku mniej na ulicach i gulikach -nikt z goru tego nie sprząta -Szulc owszem ale tylko nawierzchnie a co z drożnością deszczówki ? nic zapchane itp.... P. Michale....

Michał

Bez przesady :)

Ja biadolę? Ostatnio obroniłem światła w Orzechu. ;) Szulc - właśnie - sprzątał, że drogi były czarne, jak Pan pisze. Teraz są czarne, jak wpierw auta rozjeżdżą, a potem temperatura wzrośnie do około trzech stopni na plusie, wskutek czego breja dość szybko topnieje. I żeby nie było - ja nie mieszkam przy żadnej bocznej uliczce, tylko przy całkiem długiej, jak na drogę gminną ruchliwej i po niej głównie oceniam. Widzę jak to wygląda i to ucina pole do dyskusji, czy drogi są sprzątnięte, czy nie. Można jedynie się spierać jaki poziom utrzymania wystarczy - no to moje zdanie jest takie, że ten sprzed roku, a nie obecny.

Co do deszczówki - powiem Panu czym jest zapychana: gównem. Piasek to jest nic przy zawartości szamb, która tam trafia. Ruszam ten temat tabu bez pokazywania palcem winowajców - po prostu stwierdzam fakt.

gładko nie tylko w Nowy Rok

Watek niby stary bo 1 stycznia juz za nami ale wystarczyly pierwsze troche wieksze opady sniegu i znowu jest gladko. Wiem, ze jest niedziela ale firma odsniezajaca Bio-Ekos taka robote wziela wiec Panowie do roboty !!! niestety pluga na bocznych drogach w Nakle nie widzialem, za to widzialem ludzi slizgajacych sie po tych drogach, nie jedno sprzeglo sie dzis zagrzało;
ktos moze widzial plug ? moze w Swierklancu cos jezdzi ? chyba, ze robota ich zatrzymala w Chechle lub Orzechu ?

oszczędności gminy

Wójt oszczędza na odśnieżaniu bo wydał kasę w grudniu na nagrody dla urzędników gminy więc trzeba się przyzwyczaić do zalegającego na drogach śniegu.

:)

Anonimie sam nie wierzysz w to co piszesz :), a właściwie bzdury piszesz, bo jeśli by poprzednik Pana Cyla na odejściu wydał w grudniu kase na nagrody dla najbardziej lojalnych względem siebie urzędników, to Pan Cyl ma w 2015 roku nowy budżet i na czym jak na czym ale na odśnieżaniu nie musi oszczędzać! Pozdrawiam niedouczonego Anonima!

:):):)

Witam Cię drogi Anonimie. Na temat firmy Bio - Ekos już zabierałem głos po 01.01.2015r., ale to co dziś zobaczyłem wprawiło mnie w osłupienie. Około 10.30 ,,traktorek,, bo inaczej tego czegoś nie potrafię nazwać (mniejszy chyba niż poczciwy Ursus c- 330) jeździł z zapiętym rozsiewaczem nawozu (bo tak ta maszyna rolnicza się nazywa) po ulicach Nowego Chechła i próbował odśnieżać. Na przedniej szybie miał kartkę z napisem Akcja Zima. Pisałem o radnym który w tej firmie pracuje itd., ale jak ta firma wygrała przetarg dysponując takim sprzętem???? Proszę niech mi to ktoś wytłumaczy :(

Michał

:)

Z taką kartką jeździł tam też większy John Deere, ale widziałem go na Lasowickiej, a to droga powiatowa. I ta Lasowicka rzeczywiście była utrzymana nieźle. Natomiast boczne miały tam jakieś ślady pługa, ale to tylko pogorszyło sprawę, bo było pełno zbitego, wygładzonego śniegu, na którym mój tylnonapędowy bolid wywijał piękne piruety... dobrze, że nikogo nie spotkałem na tych wirażach ;)

Z firmy Bio-Ekos widziałem też VW Transportera, ale po co on jeździł, sam... nie wiem.

Stan na teraz: Nowe Chechło pseudoodśnieżone, nieboczne ulice w Nakle też, w Świerklańcu częściowo odśnieżone metodą naturalną - przez koła przejeżdżających samochodów, niosące sól z odśnieżonych dróg powiatowych i DK78.

Dziwnie się czuję... jakoś tak we łbie mi się kręci, raz w jedną, raz w drugą, jakbym cały czas tańczył autem na tych pięknie utrzymanych przez Bio Ekos drogach...

re

Fantasto lataj dywanem lub pływaj kajakiem a najlepiej zmień dilera .....

Michał

To jest po prostu hucpa

Zmuszony byłem wczoraj nieco więcej niż zwykle pochodzić i pojeździć po Nakle, Świerklańcu i Nowym Chechle. Moje spostrzeżenie jest jedno: to całe "utrzymanie" dróg i chodników to jedna wielka hucpa!

Podczas 1,5-godzinnego przebywania wyłącznie na drogach gminnych w Nakle, wieczorem, widziałem RAZ traktor z piaskarką, ale bez pługa. Przed moim domem na ulicy jest delikatny ślad zgarniętego śniegu, a mimo parunastu już godzin od ustania opadów zalega na niej błoto pośniegowe - i nie jest to żadna boczna uliczka. Generalnie sprzątanie śniegu na drogach gminnych polega ewidentnie na jego rozpuszczaniu, nieefektywnym z racji sporej skali wczorajszych opadów. W Nowym Chechle drogi gruntowe pługa nie widziały w ogóle i odśnieżane są w sposób naturalny - przez przejeżdżające samochody. Nie jechałem wcale jakimś sportowym, nisko zawieszonym autem, a i tak jego zderzak przyjął funkcję taką, jak zgarniacz w lokomotywie, przez co jest oblepiony śniegiem.

Na chodnikach jest jeszcze gorzej - i nie mam na myśli tych przy posesjach, bo je zawsze odśnieżają mieszkańcy, tylko przy budynkach gminnych - a konkretniej przy szkole w Nakle i bloku przy skrzyżowaniu Głównej i Dworcowej. Na śniegu jest wydeptana wąska ścieżka i nic więcej. Kulejące zwykle utrzymanie chodników przez mieszkańców sąsiadujących posesji teraz jawi się jako jakiś niedościgniony, kosmiczny wręcz standard.

Interwencja władz lokalnych jest w tej sprawie pilnie potrzebna.

re

hucpa to ty jesteś klakierze hihiihihi ile Ci w urzędzie płacą....

Michał

Klakierze,

Hihihi, za to Ty (zwroty grzecznościowe piszemy z dużej litery - może byłeś na wagarach, jak pani w podstawówce o tym mówiła) jesteś tylko trollem, bo Twoje możliwości intelektualne pozwalają Ci zabierać głos jedynie poprzez anonimowe inwektywy. Drogi klakierze, płacą mi całe zero złotych. A jakbyś ruszył głową, to byś zrozumiał, że krytykowanie rzeczy, za które odpowiedzialność ten urząd ponosi, raczej trudno nazwać propagandą.

re

nerwy puszczają....blisko do Lublińca a jak wolisz Toszek też nie daleko (z małej bo jesteś maleńki hihih )

sól sól

najlepiej posypać solą i reszta załatwi natura , błoto -maź pośniegowa nigdy nie odgarnięte- a dlaczego gor kasował latem za wjazd nad zalew a teraz ma gdzieć ten obiekt?ale o 13 mażą od lata....