Pałac Kawalera którego nie pokazują


Byłem dzisiaj z wycieczką w Pałacu i skorzystałem z otwartych drzwi. Zaraz z dołu zauważyłem dziwnie wyglądający świetlik. Szczerze to pomyślałem ,że przygotowali jakieś zabezpieczenia przed zwiedzającymi. Ale na górze okazało się ,że jednak to była obrona przed deszczem. Chyba uszczelnienie tego świetlika nie przekracza obecnych możliwości technicznych i nie będzie kosztowało miliona. Wojewódzki konserwator powinien to potraktować priorytetowo. Drewno dachu wygląda na dobrze zachowane. Idzie zima i trzeba będzie zatrudnić specjalnego fachowca do ganiania z wiadrami albo woda zaleje pałac. Byłem też w kaplicy grobowej Donnesmarcków. Najwyraźniej szykowali ją na kilka pokoleń pochowanych. Przygnębiający widok . Krypty i kaplica jako skład narzędzi i materiałów ale może chociaż dałoby się oczyścić ściany z tych czerwonych gryzmołów. 21 października 2017r. Pałac świętował chyba poranny bieg Hubertusa bo wieczorem wyglądał jak kometa z ogonem .

ZałącznikWielkość
img_4759.jpg52.79 KB
img_4756.jpg49.52 KB
img_4758.jpg75.35 KB
img_4762.jpg48.07 KB
img_4725.jpg47.78 KB
img_4818.jpg32.77 KB
img_4830.jpg24.63 KB
img_4825.jpg24.58 KB
img_4827.jpg48.56 KB
img_1867.jpg37.65 KB
img_1848.jpg39.06 KB
img_4750.jpg63.94 KB
img_4761.jpg27.32 KB
img_4744.jpg35.22 KB
img_4747.jpg20.04 KB
img_4742.jpg16.43 KB
img_4760a.jpg68.88 KB
img_4748.jpg22.74 KB
img_4735.jpg37.68 KB
img_1642.jpg31.19 KB


Michał

"Modernizacja portyku wejściowego zabytkowego obiektu"

Jeżeli chodzi o zadania związane z utrzymaniem Pałacu Kawalera, to rozpisano przetarg na modernizację portyku, chroniącego główne wejście. Pocztą pantoflową dowiedziałem się, że w UG przeznaczono na to sto tysięcy złotych. Jeśli chodzi o warunki wykonawcy w zakresie doświadczenia, to te nie są wygórowane - w SIWZ zapisano, że oferent musi wykazać się realizacją co najmniej dwóch robót na obiektach zabytkowych w ciągu ostatnich pięciu lat, o wartości 100 tys. zł każda. Nie sprecyzowano formy ochrony tychże ani charakteru. Obawiam się więc, że przekrój firm będzie od Sasa do Lasa, a potencjalni wykonawcy specjalizujący się stricte w renowacjach obiektów zabytkowych przegrają ceną.

Ale żebym był złym prorokiem.

http://bip.swierklaniec.pl/index.php?option=com_govarticle&view=article&...

tadeusz1954

To robota wymagająca precyzji i sprawności

To jest robota wymagająca precyzji i sprawności tak fizycznej jak ... intelektualnej. Nie mam nic do niepełnosprawnych czy wykluczonych a nawet marginalizowanych ale wykluczenie i marginalizacja nie następuje bez przyczyny. ...Miałem pod swoją kuratelą takowe osoby i więcej czasu spędziłem na chronieniu ich przed śmiercią i kalectwem jak na swoich obowiązkach. Już nie wspomnę ,że kiedy zeszli ze stanowisk pracy to poprawialiśmy po nich to co "zrobili" albo rozwalali i robili od nowa. To mi wygląda na już postanowionego wykonawcę. Cyt: "O zamówienie mogą ubiegać się wyłącznie zakłady pracy chronionej oraz wykonawcy, których działalność, lub działalność ich wyodrębnionych organizacyjnie jednostek, które będą realizowały zamówienie, obejmuje społeczną i zawodową integrację osób będących członkami grup społecznie marginalizowanych ".

Idzie zima

Idzie zima. Przetarg początek - połowa października. Kto będzie robił uszczelnienia, blacharki, tynki w deszczu o mrozie?
No ale jest sukces!!!
Aha i kogoś ściska w tyłku.
Ściskam MOCNO !!!

tadeusz1954

Ciekawe czy przekroczę 500 odsłon

Sporo osób poogladało moje fotki. Szkoda ,że nie odezwał się nikt z zarządzających Pałacem i nie powiedział co zamierzają z tym fantem zrobić. Kiedy przeglądam zdjęcia z pałacu a prawie zawsze robiłem fotkę świetlikowi to ten problem istnieje już długo. Ja pokusiłbym się o tymczasowe przykrycie świetlika od zewnątrz grubą przeźroczystą folią zgrzaną w jeden arkusz albo może dałoby się zastosować szkło organiczne.

DOBRA ZMIANA.

Pałac i park zrujnował.
Teraz dzieciak uczy się na budynku urzędu. Najpierw położyli styropian na odpadający i zawilgocony tynk. Potem kuki i wymieniali okna. Położyli tynk i zaczęli robić dach. Rozwalone murki i komin podparli i ocieplili dach (coś tam grzebali na tych zbutwiałych deskach).
Na koniec zauważyli że śmierdzi w urzędzie bo zakryli styropianem i tynkiem wentylacje.
DOBRA ZMIANA.

Michał

Dobra zmiana cudzymi rękoma

Sam rękawów nie zakasał, ale nietrudno się dowiedzieć czyimi rękoma jest to tak spieprzone.

Przetarg na wykonanie wygrała firma Heatex z Tarnowskich Gór, ale podwykonawcą była firma p. Misia z Nakła (TED-BUD). Kosztowało to gminnego podatnika ponad pół bańki.

Najlepsze, że na papierze mieli wszystko w porządku, bo zatrudnili inspektora nadzoru (z firmy Komax z Kłobucka - kolejne bez mała 7,5 tysiąca). A i tak patrząc na to można pojechać klasykiem: uuu, panie, kto to panu tak spier*olił?

Ogólnie wygląda to tak, że miało się generalnie wszystko zgadzać, ale inspektor miał przymknąć oko na uchybienia (delikatnie mówiąc), więc przymknął. A że cudze pieniądze wydaje się łatwo (np. 1/11000 była moja), no to efekt jest oczywisty.

Dodajmy do tego nietechnologiczne docieplenie nadproży...

Ktoś pod spodem pisze, że się udaje, więc swędzi w tyłku, czy coś. To, że się udało "zmodernizować", to nie jest nawet połowa sukcesu. Sukces - to jest jak się wyda jak najmniej pieniędzy na dane zadanie, ale zabezpieczając się przed jego odwaleniem. W tej sytuacji może i lepiej byłoby, gdyby tego wcale nie wykonano. Zresztą zobaczymy. Jak zacznie zaciekać nad oknami - wyjdzie na moje. Grzyb zacznie sobie coraz śmielej poczynać - wyjdzie na moje. Spłynięty podczas ulewy tynk zacznie pękać i odpadać - wyjdzie na moje. Szkoda tylko, że się do tego dołożyłem.

tadeusz1954

Spokojnie!. Poddasze pałacu istniało jeszcze przed Cylem

Spokojnie. Park ma się nie gorzej niż miał przed Cylem. Bywam tam to wiem, podobnie Pałac jako budowla. On nawet bez ogrzewania dałby sobie radę byleby Słońce świeciło bo spod dachu w dół prowadzą kanały odbierające ciepło a tam naprawdę zdrowo przygrzewa. Jeśli nie poblokowali kiedyś wylotów na dole i zachowali obieg powietrza to tam powinno wszystko działać. Palącym problemem jest zabezpieczenie go przed opadami i tu bym się skupił. Dziwi mnie ,że Niemiec który odbudowywał zabytki i ma uprawnienia a idę o zakład ,że na poddaszu był, nie pokusił się o "odrobienie zaległego czynszu". Wcześniej dwa miesiące zwlekał z otwarciem interesu, ciężko remontował a kilku szybek nie uszczelnił.

Biedny drobny człowieczku

Żal tylek ci ściska,że w końcu w Gminie dobrze się dzieje? No jasne, że zwieracze cie cisną. Dobrze wiesz o tym, że obecny Wójt ma kolejną kadencję w kieszeni. To cie boli, tu jest problem.

Czas pokaże

O ile pamiętam obecny Wójt startował w wyborach pod hasłami „uczciwość” i „kompetencja” i to skłoniło mnie do głosowania na niego. Kompetencja skończyła się wtedy, gdy odsunął od siebie ludzi kompetentnych ( Łężak, Domogała) a uczciwość pokazał między innymi w procesie wyboru najemcy Pałacu Kawalera.
Pomimo wielu wypowiedzi mieszkańców, dla których dobro gminy jest sprawą ważną, obecny Wójt nie uważa za stosowne podjąć z nimi dialogu na tym forum. Dlatego głosu ludzi kompetentnych i uczciwych oraz zatroskanych o rozwój gminy już więcej nie pozyska. A czy zostanie po raz kolejny Wójtem – czas pokaże.

Oj biedny Owsiku !

Oj nieładnie i zarozumiale. Brzydalu jeden.

Obywatel

Efekt d.......j zmiany w Gminie

Panie Tadeuszu, co ma konserwator do pałacu.Za jego stan jest odpowiedzialny Cyl. Najpierw likwidacja GOR, potem Niemiec i postępująca degradacja. Mam jednak nadzieję, że nie jest to celowe działanie mające uwiarygodnić nieopłacalność utrzymywania parku i pałacu przez gminę, lecz jedynie nieudolność wójta i jego pracowników.

tadeusz1954

Wojewódzki konserwator powinien reagować

Taka ilość szmat, wiader i folii wskazuje ,że parę osób miało co robić w tym deszczu. Wojewódzki konserwator ma zapewne listę firm które mogą i potrafią to naprawić i powinien wspomóc tę robotę finansowo. Tu nie da się zbyt długo czekać. Co do Niemca to jest to historia intrygująca. Jego główną działalnością i zawodem jest: Konserwacja i odbudowa obiektów zabytkowych,
ale obok tego handlował tez winem, prowadził biuro podróży i ostatnio Restaurację.